Jak si pořídit bazén

15.02.2017 09:05

Typ bazénu vybírejte podle toho, k jakému účelu bude sloužit, jak často a jak dlouho. Velikost a tvar přizpůsobte volnému prostoru na zahradě a také finančním možnostem, protože platí, čím větší, tím dražší. Doporučujeme vybrat menší bazén s lepší výbavou (úpravna vody, protiproud, světlo atd.). Tím se také zbytečně neprodraží stavební práce.

Zapuštěné bazény jsou buď ze železobetonové konstrukce (ze ztraceného bednění), která se následně vyvařuje bazénovou fólií, nebo bazény již z hotového korpusu plastu, sklolaminátu či nerezu. U plastových bazénů je důležité, aby byl skelet vyztužen plastovými žebry, bez nich je korpus nestabilní a často se tvoří nerovnosti. Bazénové schody preferujte vestavěné, nikoliv duté navařené do skeletu bazénu. Pod dutými schody se kazí voda a zadržují nečistoty a vznikají poté větší cenové náklady na údržbu bazénové vody.

Firmu na stavbu zapuštěného bazénu vybírejte pečlivě, nejlepší je na doporučení a podle referencí. Pozornost věnujte také nabízeným cenám a zpracovaným cenovým nabídkám. Informujte se, zda cena zahrnuje kompletní dodávku bazénu včetně vybavení, nebo jestli jde pouze o základní cenu. V cenové nabídce by měla být uvedena cena za skelet bazénu, schody, filtrační jednotku. Důležité je také uvedení cen za montáž a montážní materiál, tj. rozvody potrubí a fitinky (ventily, kolena, spojky atd.). Montážní materiál tvoří podstatnou část ceny bazénu. Firma by měla také zajišťovat následný servis, nejen záruční, ale i pozáruční. 

Měli byste si předem rozmyslet, jaké vybavení v bazénu chcete, protože dodatečným předěláváním může dojít k tomu ,že bude nutné bourat již hotovou práci. Protiproud a bazénové světlo je třeba zabudovat již při stavbě bazénu. Do zapuštěného bazénu tyto komponenty je nutno zabetonovat a dodatečná montáž není možná. Zbývá poté volit alternativy, které nejsou cenově ani kvalitou výhodné. Ostatní komponenty jako jsou např. ohřevy vody (tepelná čerpadla) či automatické dávkovací stanice bazénové chemie lze dopojit k bazénové technologii kdykoliv.

Základní vybavení potřebné pro čistotu vody v bazénu je písková filtrace. Je nutné pořídit kvalitní filtrační jednotku, jejíž kapacita odpovídá velikosti bazénu. 

Doporučujeme si k bazénu pořídit i sprchu. Důslednou hygienou před vstupem do bazénu je možné udržet vodu v bazénu čistou a ušetřit výdaje na zvýšené množství bazénové chemie.

Bazén je třeba pravidelně udržovat. Je nutné pravidelně měřit hodnoty vody, tj. pH vody a hodnoty chloru. Voda se desinfikuje chlorovými tabletami či tekutými chlorovými přípravky. Doporučujeme pořízení přístroje na automatické dávkování tekuté chemie. Tento přístroj ušetří čas při udržování bazénové vody a nedochází k přechlórování či jinému předávkování vody bazénovou chemií. V případě, že nejste příznivci chlóru, doporučujeme pořízení přístroje na úpravu slané vody v bazénu. Lze jej také zkombinovat s dávkovacím automatem, který měří a dávkuje pH v bazénu.

Nedílnou součástí je i bazénový vysavač. Ve standardní výbavě je ruční vysavač, který se skládá z vysavačového kartáče , teleskopické tyče a vysavačové hadice. Tím vysajete nečistoty ze dna bazénu. Je možné pořídit si také automatický bazénový vysavač, který pracuje bez vaší asistence a nezávisle na pískové filtraci. 

Chcete-li se koupat, aniž byste se museli ohlížet na počasí, je dobré si pořídit zastřešení, které může být nízké, či podchozí. Zastřešení je na kolejnicích a lze je tak teleskopicky shrnout za bazén. Vstupní dveře mohou být z boku či v čele zastřešení. Na zastřešení doporučujeme nešetřit. Levná zastřešení se stávají po jedné sezóně nepojízdná, nelze jej odsunovat a jejich oprava, pokud je možná, je cenově nákladná.

V případě, že si nevíte rady s pořízením bazénu či zastřešením, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zodpovíme jakékoliv dotazy a pomůžeme s výběrem té nejlepší a cenově dostupné varianty právě pro vás. Nemontujeme zbytečně drahé komponenty, ale ty, které jsou vyzkoušené a cenově dostupné. V případě zájmu zajistíme i veškeré stavební práce včetně výkopu.


 

 

—————

Zpět