Ohřev bazénové vody tepelným čerpadlem

23.03.2017 13:14

Dřívější solární panely vystřídal nový hit – tepelná čerpadla. Jejich výhodou jsou značné energetické úspory, možnost řídit rychlost přidávání tepla a vysoká účinnost ohřevu. Na rozdíl od solárních panelů zde také nejste odkázáni na slunečné dny. Bazén si můžete přitopit prakticky kdykoliv.

Při výběru tepelného čerpadla je nejdůležitější samozřejmě velikost bazénu. Pokud se ale velikost vašeho bazénu blíží limitu tepelného čerpadla a vy preferujete opravdu teplou vodu na koupání, doporučujeme raději zvolit o něco silnější tepelné čerpadlo.

Pokud pořizujete bazén a investici do tepelného čerpadla plánujete až v budoucnu, doporučujeme nechat si nainstalovat "přípravu na tepelné čerpadlo", (soustava ventilů a trubek), na které se pak čerpadlo jednoduše napojí. Investice do instalačního materiálu se může pohybovat v rozmezí 1200 –  2000 Kč, ale vyplatí se.

Pro usazení tepelného čerpadla doporučujeme zpevněný podklad, např. dlažba nebo nízká zídka. Dále je možné umístit tepelné čerpadlo na zeď - zavěsit na nosné konzole.

Tepelné čerpadlo doporučujeme umístit co nejblíže bazénové technologie. Platí pravidlo, čím delší vedení, tím nižší tepelný výkon. Pro optimální výkon je také dobré instalovat čerpadlo na slunné místo. Sací otvor by měl mít kolem sebe 30 cm prostor (z praxe víme, že stačí i 10 cm, ale doporučujeme 30). Výdechový otvor musí mít minimálně 3 m volný prostor, aby se nezarážel o předměty. Do zařízení by také nemělo pršet a doporučujeme ho umístit dále od rostlin. K tepelným čerpadlům dodáváme i elegantní stříšku, jako ochranu před deštěm.

Nemusíte se bát ani jeho hlučnosti, ta dosahuje asi úrovně klimatizace, tedy přibližně okolo 60 decibelů (při výkonu od 11 kW).

Chcete-li zvýšit efekt vytápění, doporučujeme bazén osadit zastřešením, tehdy bude efekt přitápění největší.

 

 

—————

Zpět