Sníte o vnitřním bazénu?

06.12.2016 12:53

Mnoho stavebníků i architektů zastávají názor, že budovat interierové bazény je nerozum. Jako zápory uvádějí vysoké náklady na stavbu bazénové haly, vysoké náklady na provoz, zápach chemie, vysoká vlhkost, přecházející v plísně. Pokud ovšem dodržíte několik zásad, žádný problém nevznikne.

Hlavním předpokladem je vybrat zkušeného dodavatele bazénu, který vše řeší v návaznosti s projektanty domu. Důležité je vše zkombinovat nejen se stavaři, ale i s odborníky se specializací v oborech vzduchotechniky a vytápění. Jejich úkolem je zajistit co nejekonomičtější ohřev vody, aby bazénová místnost měla příjemnou teplotu a optimální výměnu vzduchu v prostorách, a dále také vyřešení problémů s odpařováním vody a zabránění nežádoucího rosení skel.

S odpařováním vody bezprostředně souvisí další problém, vlhkost. Proto, aby nebylo v okolí bazénu jako v prádelně, musí se odpařená voda někam odvést. K tomu se používá buď jednoduchá ventilace nebo klimatizace.

Aby byla vlhkost prostředí v bazénové místnosti optimální, o to se starají odvlhčovače vzduchu. Nejjednodušší zařízení pro odvlhčení prostor vnitřních bazénů je tzv. lokální odvlhčovač. Jejich jednotka je umístěna na stěně nebo pod stropem bazénové haly.

Částečným řešením je snížení odpařování z vodní hladiny, čehož docílíte zakrytím hladiny vnitřního bazénu. Tím také můžete ušetřit 30 až 40 % spotřeby energií na ohřev bazénu. Pro tento účel se používají fólie s ručním navijákem nebo lamelové zakrytí hladiny.

Vnitřní bazén vyžaduje i určité hygienické zázemí – minimálně koupelnu se sprchou a WC. Ideální je i šatna. Důležitá je také údržba. Nejlepší do vnitřních bazénů je klasická údržba chlorovými pomalu rozpustnými tabletami, komfortnější a přesnější jsou různé typy měřících a dávkovacích automatických stanic. Úpravna slané vody se do vnitřních bazénů nedopručuje pro jeho vysokou korozivost. Poškození paradoxně nehrozí vlastnímu bazénu a jeho vybavení, ale spíše vzduchotechnice a také interiéru bazénové haly – zařizovacím předmětům, kování dveří a oken, a podobně. S touto relativně složitou problematikou vám ale opět nejlépe poradí bazénová firma.

Vytápění prostoru bazénové haly a ohřev bazénové vody jsou obvykle největšími položkami provozních nákladů rodinného domu. Proto by mělo být v zájmu každého investora k tomuto účelu použít co nejekonomičtější zdroj tepla – tepelné čerpadlo nebo moderní úsporný kondenzační kotel.

Vnitřní bazény se nejčastěji umísťují do přízemí domu. Největší výhodou takto situované bazénové haly je, že v zimě si díky tomu můžete užívat pohled na zasněženou zahradu, v létě otevřít či odsunout prosklené dveře a okna, a užívat si tak všech předností venkovního bazénu.


 

 

 

—————

Zpět